3.Sınıf Matematik Basamak Değeri Problemleri Çöz


REKLAMLAR
Ekleyen: soruca | Okunma Sayısı: 21355

 

 DOĞAL SAYILAR BASAMAK DEĞERİ PROBLEMLERİ

1-Bir doğal sayının birler basamağındaki rakamın sayı değeri 3, yüzler basamağındaki rakamın sayı değeri ise 4 arttırılıyor. Bu sayı kaç artar?

Çözüm:

 

           
   
 

 


2-                          üç basamaklı bir doğal sayıdır. Onlar basamağındaki rakamın sayı değeri 4, yüzler basamağındaki sayının basamak değeri ise 5 arttırılıyor. Bu sayı kaç artar?

Çözüm:

 

  3-568 doğal sayısının yüzler basamağındaki sayı 2 ve onlar basamağındaki sayı3 azaltılıyor. Sayıda nasıl bir değişiklik olur?

Çözüm:

 

4-Üç basamaklı bir doğal sayının yüzler basamağındaki rakamının sayı değeri 3 arttırılıp onlar basamağındaki rakamın sayı değeri 6 azaltılıyor. Bu sayının değeri kaç değişir?

Çözüm:

 

5-Üç basamaklı bir doğal sayının yüzler ve birler basamağının sayı değerleri 3’er arttırılıp onlar basamağındaki rakamın sayı değeri bir azaltılıyor. Bu sayı kaç artar?

Çözüm:

 

6-Üç basamaklı bir doğal sayının yüzler ve onlar basamağındaki rakamlarının sayı değerleri 4 er azaltılıp birer basamağındaki rakamın sayı değeri 9 artırılıyor. Bu sayı ne kadar değişir?

Çözüm:

 

7- 47 3 sayısındaki 3 ve  4 rakamlarının yerleri değişiyor. Bu sayı kaç küçülür?

Çözüm:

 

8- 236 sayısındaki birler ve onlar basamağındaki rakamların yerleri değişiyor. Bu sayı ne kadar büyür?

Çözüm:

 

9- 368 sayısındaki 8 rakamının sayı değeri 4 küçültülüp 3 rakamının sayı değeri 2 arttırılırsa bu sayının değeri ne kadar değişir?

 

                                                                                                       

10- 822 sayısındaki ikilerin basamak değerleri farkı kaçtır?

Çözüm:

 

11-515 sayısındaki beşlerin basamak değerleri farkı kaçtır?

Çözüm:

 

12-767 sayısındaki yedilerin basamak değerleri farkı kaçtır?

Çözüm:

 

13 (3 x1000) +( 5 x 100) + (7 x 10) + (9 x 1) olarak çözümlemesi verilen sayı kaçtır?

Çözüm:

 

14- 6736 doğal sayısını çözümleyiniz?

Çözüm:

 

15- A 7 8 doğal sayısının sayı değerleri toplamı 21 ise “A” kaçtır?

Çözüm:

 


REKLAMLAR


Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, sorucam@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır. Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.