3.Sınıf Matematik Çevre Hesaplamaları Problemler


REKLAMLAR
Ekleyen: soruca | Okunma Sayısı: 95776

MATEMATİK  ÇEVRE HESAPLAMALARI PROBLEMLERİ  

1.      Uzun kenarı 18 cm ve kısa kenarı uzun kenarının yarısı kadar olan dikdörtgenin çevresi kaç cm’dir?

 

2.      Bir kenarının uzunluğu 15 metre olan eşkenar üçgen biçiminde bahçemiz var. Bu bahçemizin etrafına 2 sıra tel çekmek istiyoruz. Kaç metre tele ihtiyacımız var?

 

3.      Kısa kenarının uzunluğu 7 cm olan dikdörtgenin uzun kenarı kısa kenarının 2 katından 3 cm kısadır. Bu dikdörtgenin çevre uzunluğu kaç cm’dir?

 

4.      Bir kare ile bir eşkenar üçgen varmış. Bu kare ile eşkenar üçgenin çevre uzunlukları birbirine eşitmiş. Karenin bir kenarının uzunluğu 12 cm ise eşkenar üçgenin bir kenar uzunluğu kaç cm’dir?

 

5.      Bir kenarının uzunluğu 8 cm olan karelerden 5 tanesi yan yana getirilerek bir dikdörtgen oluşturuluyor. Bu dikdörtgenin çevre uzunluğu kaç cm’dir?

 

6.      Uzun kenarı 12cm, kısa kenarı 9 cm olan dikdörtgenin uzun kenarı 4 cm kısaltılıp, kısa kenarı 4 cm arttırılırsa çevre uzunluğu kaç cm olur?

 

7.      Boyu 210 m, eni 90 m olan dikdörtgen şeklindeki bahçenin kenarlarına üçer metre aralıklarla ağaç dikilecektir. Kaç tane ağaç dikilir?

 

8.      Bir eşkenar üçgenin çevre uzunluğu ile bir karenin çevre uzunluğu eşittir. Eşkenar üçgenin bir kenarının uzunluğu 60 cm olduğuna karenin bir kenarının uzunluğu kaç cm’dir?

 

9.      Eşkenar üçgen şeklideki bir arsanın çevresine 5 sıra tel çekilecektir. Bu iş için 700 metre tel alınmış,telin 40 metresi artmıştır. Arsanın bir kenarı kaç metredir?

 

10.  Mehmet’in bir adımı 55 cm’dir. Mehmet, adımıyla kare şeklinde olan küçük bahçenin bir kenarını    16 adım olarak ölçüyor. Bahçenin çevre uzunluğu kaç metredir?

 


REKLAMLAR


Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, sorucam@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır. Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.