3.Sınıf Serbest Etkinlik Dersi Drama-Türkiye Büyük Millet Meclisinin Açılışı


REKLAMLAR
Ekleyen: soruca | Okunma Sayısı: 3072

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’NİN AÇILIŞI

KONUŞMACI – Osmanlı devleti 1. Dünya savaşından yenik çıkmasından sonra Mondros Ateşkes Antlaşmasını imzalamak zorunda kalmıştı. Bu anlaşmaya göre ordumuzun silahları elinden alınmış ve ordumuz dağıtılmıştı. Düşmanlar istediği yerleri işgal etmeye başlamıştı. Mustafa Kemal ve arkadaşları yurdumuzu düşman işgalinden kurtarmak için çalışmalara başlamak üzere İstanbul’dan Samsun’a gittiler. Halk onları coşkuyla karşıladı. Mustafa Kemal, Amasya, Erzurum ve Sivas’ta toplantılar yaparak halkla görüşmeler yaptı. Her ilden bir delege Ankara’ya çağrıldı. 23 Nisan 1920 günü TBMM ‘nin ilk toplantısı yapıldı. Şimdi bu toplantıya gidelim ve konuşmaları dinleyelim.

EN YAŞLI ÜYE –Arkadaşlar en yaşlı üye olarak toplantıyı açıyorum hayırlı olsun. İşgalde ölen şehitlerimiz için sizleri saygı duruşuna davet ediyorum. (saygı duruşu yapılır) Şimdi meclis başkanı seçimini yapmalıyız. Aday olan üye var mı?

MUSTAFA KEMAL – Ben adayım sayın başkan.

EN YAŞLI ÜYE – Başka aday var mı? El kaldırarak oylama yapmak istiyorum. Mustafa Kemal’i kabul edenler ( sayar ) Kabul etmeyenler …( sayar) Kabul edilmiştir. Hayırlı olsun. Buyurun Mustafa Kemal Bey .

MUSTAFA KEMAL- Arkadaşlar, teşekkür ederim. Sayın delegeler bildiğiniz gibi yurdumuz işgal altında ,padişah İstanbul’da ve elinden hiçbir şey gelmiyor.Ben Amasya, Erzurum ve Sivas’a gittim, halkla konuştum . Halk bu işgale dur demek ve bağımsız yaşamak istiyor. Biz de TBMM olarak burada bazı kararlar almak zorundayız. Söz almak isteyen üye var mı?

1.   ÜYE – Ben söz istiyorum sayın başkan.

MUSTAFA KEMAL- Buyurun sayın üye.

1.    ÜYE- Sayın delegeler savaştan yeni çıktık ,silahımız yok , cephanemiz yok, ordumuz yok , insanlar aç sefil. Yani halk bu durumda savaşamaz. Benim fikrimce İngiliz hükümetinin bizlere daha önce çok yardımları oldu, İngilizlerle birlikte yaşayabiliriz.  

OTURAN ÜYELER- (masalara vurarak) Hayır, himaye kabul edilemez, bağımsızlık istiyoruz. (1.üye kürsüden iner)

2.   ÜYE – Ben de söz istiyorum sayın başkan.

MUSTAFA KEMAL-  Buyurun sayın üye .

  1. 2.    ÜYE- Arkadaşımın fikirlerinin bir bölümüne katılıyorum. Ancak İngiliz hükümeti konusunda yanılıyor ,İngilizler bize hiçbir zaman yardım etmedi. Benim fikrim İtalyalardan yana .

OTURAN ÜYELER – Himaye kabul etmiyoruz bağımsızlık istiyoruz bağımsızlık…! ( masalara vurulur ayağa kalkılır, 2.üye kürsüden iner .)

MUSTAFA KEMAL – Sayın üyeler, burası TBMM ‘i burada herkes bağımsız olarak fikrini söylemelidir, lütfen dinleyelim.

3. ÜYE – Söz almak istiyorum başkanım.

MUSTAFA KEMAL – Buyurun .

3. ÜYE –Sayın üyeler biz burada TBMM’ni kurduk, bazı kararlar almaya çalışıyoruz, padişah hazretleri efendimiz bu işe ne der ? Padişah efendimiz bir çıkış yolu bulacaktır elbet. (sıralara vurulur, üye iner)

OTURAN BİR ÜYE –  Padişahım çok yaşa ! 

OTURANLAR – Padişah İstanbul’ da hiçbir şey yapamaz.

HALİDE EDİP – Söz istiyorum sayın başkan.

MUSTAFA KEMAL- Buyurun Halide hanım.

HALİDE EDİP – Ağalar, beyler sizler neler söylüyorsunuz? Söylediğinizi kulağınız işitiyor mu? Binlerce vatan evladının kanlarıyla sulanmış bu toprakları nasıl olurda manda yönetimine bırakalım dersiniz ? Yüzyıllarca bağımsız yaşamış bir ulusu nasıl olurda başka ülkelerin boyunduruğu altına verelim dersiniz .  Binlerce şehidimiz, gazimiz bunun için mi savaştı ? Şehitlerin kemikleri sızlamaz mı ? Ne İngiliz ne İtalyan ne Fransız ne de başka ülkenin himayesinde olma düşüncesi millete, vatana ihanettir. Savaşarak bağımsızlığımızı kazanmalıyız. YAŞASIN VATAN …!  YAŞASIN VATAN !......

BÜTÜN ÜYELER – (Ayağa kalkarak) YAŞASIN VATAN ..! YAŞASIN VATAN !.. (diye bağırırlar, alkışlarla oturum kapanır.)                                                    

 


REKLAMLAR


Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, sorucam@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır. Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.