3.Sınıf Türkçe Yeni Yıl Okuma Metni Şiir


REKLAMLAR
Ekleyen: soruca | Okunma Sayısı: 5513

                     YENİ YIL

   Aralık ayının son günü gece yarısından sonra yeni bir yılın ilk günü başlar. Ocak ayının 1. gününden Aralık ayının 31. günü gece yarısına kadar geçen süreye bir yıl denir.

   Dünyanın; biri Güneş, öbürü kendi ekseni çevresinde olmak üzere iki türlü hareketi vardır. Dünyanın Güneş çevresinde bir kez dolanması bir yılda tamamlanır. Bu hareketten mevsimler oluşur. Dünyamız,Güneş çevresindeki dolanımını 365 gün 6 saatte tamamlar. Her yıl artan 6 saatler 4 yılda bir 24 saat, yani 1 gün eder. Bu 1 gün 4 yılda bir Şubat ayına eklenir. Böylelikle, 28 gün olan Şubat ayı 4 yılda bir 29 gün olur. Buna artık yıl denir. 4’le bölünebilen yıllar artık yıldır.

       Yılın kimi zamanları Güneş ışınları yeryüzüne dik olarak gelir. Böyle dönemlerde gündüzler uzun, havalar sıcak olur. Kimi zaman da ışınlar eğik gelir. Bu durumda da gündüzler kısa, havalar soğuk olur. Bu sıcaklık ayrımları mevsimleri oluşturur. Bir yılda dört mevsim vardır.

Sonbahar 23 Eylül - 21 Aralık

Kış            21 Aralık - 21 Mart

İlkbahar   21 Mart - 21 Haziran

Yaz            21 Haziran - 23 Eylül

21 Mart ve 23 Eylül’de gece ile gündüz birbirine eşit olur. 21 Aralık’ta en uzun gece, en kısa gündüz,

21 Haziran’da en uzun gündüz, en kısa gece yaşanır.

   İnsanlar tarihin ilk çağlarından beri olayları zaman içinde kolaylıkla belirlemek için yılı aylara, ayları haftalara, haftaları günlere bölmüşlerdir. Bu düzenlemeye takvim denir. Her takvim önemli bir olayı başlangıç olarak almıştır. 

   İnsanlar yaptıkları takvimlerde yılı 12 aya bölmüşlerdir. Bu 12 ayın 7 ayı 31 gün, 4 ayı 30 gün, Şubat ayı da 28 gün olarak hesaplanır. Her mevsim 3 aydır. Bir ayda 4 hafta, bir yılda 52 hafta vardır.  

 Dünyanın kendi çevresinde dönmesinden gece – gündüz meydana gelir. Bu dönüş 24 saatte tamamlanır. Buna da 1 gün deriz.Bir hafta 7 gün, bir gün de 24 saattir. Saat zaman ölçüsü birimidir. Bir saat 60 dakikadır.

     Tarihlerin belirlenmesinde kolaylık sağlayan bir başka zaman ölçüsü birimi de yüzyıldır. Yüz yıllık zaman parçasına yüzyıl (Asır) denir. Çok eski olaylar kolaylık olsun diye yüzyıllarla belirlenir.

    Yeni bir yıla başlarken : Biten yıl neler yaptığımızı, neler öğrendiğimizi gözden geçiririz. Çevremize yararlı olup olmadığımızı, zamanımızı iyi kullanıp kullanmadığımızı düşünürüz.

   Her yeni yıl; yeni umutlar, kısaca yenilikler yılıdır. İnsanlık her yeni yılda tarihini yeni başarılar, yeni buluşlar, her alanda ilerlemelerle zenginleştirir.

 

   Bizim de bu hızlı gidişe ayak uydurmamız, yeni yılda daha çok çalışarak daha başarılı olmamız gerekir.

    Her yeni yılda yakınlarımızın, arkadaşlarımızın yeni yılını kutlarız. Yeni yılın başarılı, verimli olmasını dileriz.

 YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN !

 

      YENİ YIL

Bir, iki, beş, on derken

Üç yüz altmış beş oldu.

Göz açıp kapamadan

Koskoca bir yıl oldu.

 

Her gün bir yaprak düştü

Takvimden yavaş yavaş.

Yıl bitti, şimdi biz de

Aldık birer yeni yaş. 

Yeni yıl kutlu olsun

Dedim de dün babama,

? Sağol, sevgili yavrum

? Dedi; unutma ama,

Çalışmak zorundasın

Bu yıl geçen yıldan çok

Artık kocaman oldun,

Boş vakit geçirmek yok.

      Rakım ÇALAPALA

 


REKLAMLAR


Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, sorucam@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır. Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.