4.Sınıf Sosyal Bilgiler Merkezi Yönetimler Konu Anlatımı-Kamuoyu Nedir?


REKLAMLAR
Ekleyen: soruca | Okunma Sayısı: 14195

MERKEZİ YÖNETİM

 

İllerde devleti vali temsil eder. İlçelerde ise devlet kaymakamlar tarafından temsil edilir. Vali ve kaymakamlar seçimle iş başına gelmez. Bu yöneticiler  içişleri bakanlığı tarafından görevlendirilir.      

 

 

KAMUOYU NEDİR ?

 

  *Halkın çoğunluğunun bir konu hakkında benimsediği genel düşünceye kamuoyu denir.Kamuoyu çoğunluğun görüşleri doğrultusunda oluşur. Örneğin ; yaşadığımız yerde akarsuyun kirlenmesi ve içindeki canlıların yok olması yöre halkının rahatsız eder. Böyle bir durumda kamuoyu oluşturarak yetkili kişilerin harekete geçmesi sağlanır.

 

    *Kamuoyu kendiliğinden oluşmaz. Kamuoyunun oluşabilmesi için halkın bilinçlenmesi, duyarlı hale gelmesi gerekir.

 

   * Kamuoyunu etkileyen sivil toplum örgütleri ve medyadır.                  

 


REKLAMLAR


Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, sorucam@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır. Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.