9.Sınıf Biyoloji 1.Tema Klasik Sorular ve Cevapları


REKLAMLAR
Ekleyen: soruca | Okunma Sayısı: 36620

A)      Aşağıdaki klasik soruları cevaplayınız.

16.  Doymuş yağ asitleri ve doymamış yağ asitlerinin farklarını yazınız?

Doymuş Yağ Asitleri: C zincirleri arasında çift bağ yoktur. Oda sıcaklığında katı olup, hayvansal kökenlidir. Palmitik asit, bütirik asit ve stearik asit örnek verilebilir.

Doymamış Yağ Asitleri: C zincirleri arasında çift bağ bulunur. Oda sıcaklığında sıvı olup, Bitkisel kökenlidir. Oleik asit, Linoleik asit örnek verilebilir. Yüksek basınç ve sıcaklıkta H ile doyurularak Margarin elde edilir.

17. Sıcaklık enzimlerin çalışmasını nasıl etkiler?

Kural olarak enzimler  0-55 C derecede çalışırlar. Ancak yüksek sıcaklıklarda bozulurlar. Düşük sıcaklık enzim yapısını bozmaz. Ancak  çalışması yavaşlar. Enzimlerin en iyi çalıştıkları ısı seviyesine OPTİMUM SICAKLIK denir.

18.  DNA ve RNA arasındaki farklar nelerdir?

1. RNA ‘da 5 karbonlu riboz şekeri bulunur.

DNA ‘da ise riboza benzeyen 5 karbonlu deoksiriboz şekeri bulunur.

2. RNA’ da Timin (T) bazı  yoktur. Bunun yerine Urasil (U) bazı bulunur.

3.     RNA sitoplazmada,DNA çekirdek ve bir kısımda mitokondriler de, plastitlerde bulunur.

4. RNA protein sentezinde rol oynar. DNA ise bir kalıtım maddesidir.

5. DNA çift sarmal iplik içerirken, RNA tek ipliklidir.

  1. 19.    Nükleik asitlerde bulunan azotlu organik bazların çeşitlerini 

yazınız ?

Pürin Bazları; Adenin ve Guanin bazlarıdır. Çift halkalı yapıya sahiptir.

Pürimidin Bazları; Timin Sitozin ve Urasil dir. Tek halkalı yapıya sahiptir.

20. Aminoasidin yapısı hakkında bilgi veriniz?

Aminoasitlerbir C atomuna bağlı dört farklı grubun birleşmesi sonucu oluşur. Bu gruplar; Amino Grubu (NH2, Karboksil grubu (-COOH) ve Radikal (Reel=değişken) grup ve bir de 4. olarak H vardır. Radikal Grup dediğimiz R grubunun bulunduğu yere farklı maddelerin gelmesi sonucu amino asit çeşitliliği olur.

 


REKLAMLAR


Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, sorucam@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır. Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.