9.Sınıf Sağlık Bilgisi Dersi 1 .Dönem 1.Yazılı Sınavı Klasik Sorular Çöz


REKLAMLAR
Ekleyen: soruca | Okunma Sayısı: 1295

SORU.1:Sağlık nedir? Tanımlayınız.

SORU.2: “Toplumun sağlık düzeyini gösteren sayısal değerlere sağlık ölçütleri adı verilir.” Başlıca sağlık ölçütleri nelerdir? Maddeler halinde yazınız.

SORU.3: “Bir yıl içerisinde meydana gelen canlı doğum sayısından tüm ölenlerin sayısı çıkarılarak bulunan değer o ülkenin yıl ortası nüfusuna bölünür. Bulunan oran 1000 ile çarpılarak hangi sağlık ölçütü hesaplanmış olur? Adını yazınız (5p)

SORU.4:Sağlığımızı etkileyen bünyesel etmenler nelerdir? Örnek vererek yazınız .

SORU.5: “Kalın bağırsağımızdaki bir kısım bakteriler, K vitamini üreten yararlı mikroorganizmalardır.”

Yukarıda verilen örnek sağlığımıza etki eden çevresel etmenlerden hangisine örnek olarak verilebilir?

SORU.6: Sakat yada iş gücünü kaybetmiş insanlar, kendi kendilerine yeterli duruma getirilerek topluma kazandırılabilirler. Bu amaçla yapılan hizmetlere ne ad verilir? Yazınız

SORU.7: “Kişilere hastalanmadan önce yapılan aşılar ya da aile planlaması çalışmaları”   Kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetlerinden kaçıncı aşamaya  örnek olarak verilebilir? 

SORU.8: Üçüncü Basamak Tedavi Hizmetleri  nedir? Tanımlayınız.

SORU.9: Temizlik nedir? Tanımlayınız.

SORU.10: Diş çürümesi nasıl meydana gelir? Açıklayınız?

SORU.11:Başlıca temizlik uygulamaları nelerdir? 5 tanesini madeeler halinde yazınız.

NOT BAREMİ: Her sorunun doğru cevabı 10 puandır.

UYARI: 10 ve 11. sorular seçmelidir öğrenci istediğini seçip cevaplayabilir

 


REKLAMLAR


Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, sorucam@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır. Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.