Liselerde Takdir Teşekkür Onur Belgesi Alma


REKLAMLAR
Ekleyen: soruca | Okunma Sayısı: 5055

Sorubak BilgiOrtaöğretimde (Lisede) ödül ve ceza işlemleri MEB Ortaöğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Yönetmeliğinegöre yapılır. 
MEB Ortaöğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Yönetmeliğinin 7.maddesinde :"Örnek davranışların ve başarıların niteliklerine göre ödüllendirilmesinde öğrencilere; 
a) Teşekkür belgesi, 
b) Takdir belgesi, 
c) Onur belgesi 
verilir. " denilmektedir. 

Aynı Yönetmeliğin "Teşekkür ve takdir belgesi ile ödüllendirme " alt başlıklı 8. maddesinde;
"0kul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70.00 den aşağı olmayan ve davranış puanı yüz olan öğrencilerden; 

a) 70. 00-84 .99 arasındakileri Teşekkür belgesi, 
b) 85.00 ve daha yukarı olanları Takdir belgesi 
ile ödüllendirir. 

(2) Bir ders yılının her iki döneminde de Takdir belgesi alan öğrencilere, okulun yıllık iftihar listesinde yer verilir. "

Burda dikkat edilirse Belge Hesaplamada puanların yukarıya doğru yuvarlanmamasıdır. E-okul sisteminde belge notu 84,99 olan bir öğrenci Teşekkür Belgesi alır. Yani yuvarlama söz konusu olmaz. 

Aynı Yönetmeliğin 9.maddesinde ;"(Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu puan şartına bağlı kalmadan; 

a) Türkçeyi doğru, güzel ve etkili kullanarak örnek olmak, 
b) Bilimsel projeler ile sosyal etkinliklere katılmak, bu çalışmalarda liderlik yapmak, yapılan etkinliklerde eğitime katkıda bulunmak ve üstün başarı göstermek, 
c) Okul araç-gereç ve donanımları ile çevreyi koruma ve gözetmede davranışlarıyla örnek olmak, 
ç) Görgü kurallarına uymada ve insan ilişkilerinde örnek olmak, 
d) Trafik kurallarına uymada örnek davranışlar sergilemek, 
e) Bilişim araçlarını kullanmada iyi örnek olacak davranışlar sergilemek, 
f) Okula ve derslere düzenli olarak gelmek, bu yönde arkadaşlarına iyi örnek olmak, 
g) Yaşlı, yetim, öksüz, güçsüz, engelli ve benzeri durumda olanlara yardım amacıyla yürütülen toplum hizmetlerinde görev almak gibi davranışlarından örnek oluşturacak bir ya da birkaçını gösteren davranış puanı indirilmemiş öğrencileri; öğretim yılı içinde herhangi bir ödül alıp almadığına bakılmaksızın öğrenci, öğretmen veya okul yönetiminin teklifi, onur kurulunun uygun görüşü doğrultusunda onur belgesi ile ödüllendirir. Bir öğretim yılı içinde iki ve daha fazla onur belgesi alan öğrencilere okulun onur listesinde yer verilir. 
(2) Ayrıca öğretmenler kurulu, ders yılı başında yukarıda belirtilen davranışların dışında da onur belgesiyle ödüllendirilebilecek davranışları belirler. Belirlenen davranışlar okul yönetimince onur kurulu ile okul öğrenci ödül ve disiplin kuruluna bildirilir. " denilmektedir. 

Yine Aynı Yönetmeliğin 10 maddesinde; "ödültakdirinde dikkat edilecek hususlar ve ödüllerin verilmesi 
(1) Ödül takdir edilirken öğrencinin; 
a) Okul içindeki ve dışındaki genel durumu, 
b) Ders ve ders dışı faaliyetlerdeki başarısı, 
c) Davranışının niteliği, önemi ve çevresine örnek olup olmadığı gibi hususlar göz önünde bulundurulur. 

(2) Ödül belgeleri; öğrenci, veli, öğretmen ve yöneticilerin katıldığı bir ortamda törenle öğrencilere ya da velilerine verilir. 

(3)Onur ve iftihar listeleri, ders kesiminde okul yönetiminin uygun göreceği bir günde öğrencilerin huzurunda, ayrı ayrı okunur ve daha sonra okulda herkesin görebileceği bir yere fotoğraflı olarak takip eden ders yılı süresince ayrı ayrı asılır. " 


REKLAMLAR


Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, sorucam@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır. Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.