Türk Bayrağının Oluşumu-Türk Bayrağı Nasıl Oluşmuştur?


REKLAMLAR
Ekleyen: soruca | Okunma Sayısı: 5000

AY    YILDIZ


                 Ay yıldızlı bayrağımızın hikâyesini hepimiz okumuşuzdur. Gerçekten bize tarih kitaplarında öğrettikleri gibi atalarımızın savaş alanında dökülen kanlarında, geceleyin ay ve yıldızın yansımasından mı doğmuş bayrağımız?

 

              Bayrağımızın tarihini tesadüflere bağlamak, söylesenize , bilimin neresiyle bağdaşıyor? “Hayatta en gerçek yol gösterici bilimdir,” diyen Atatürk’ün gençliği bu hikâyelerle mi bilimin efendisi olacak? Bayrağımız, dünyanın en güzel bayrağıdır. Peki, bayrağımızın gerçek hikâyesi nedir acaba?

 

             Türkler tarihleri boyunca hilâl’e özel ilgi duymuşlardır. Şamanizm’den İslamiyet’e geçerken dinlerini değiştirmişler ama hilâl’den ayrılmamışlardır. III. Selim’e kadar bütün Türk hükümdarları bayraklarında değişik sayıda hilâller kullanmışlardır. III. Selim diyor ki: "Her ülkenin bayrağında birçok hilâl var ama benim ülkemin bayrağı farklı olmalı, yeryüzünde tek olmalı !"  Ve sonra bayraktaki hilâl sayısını bire düşürüp yanına bir de yıldız ekliyor. Bayrağımızda ilk defa hilâl ve yıldızı III. Selim bir araya getirmiş oluyor. Ama onun yıldızı sekiz köşeliydi. Sekiz köşeli yıldız, şekil biliminde "zafer" anlamına gelmektedir.

          Daha sonra Sultan Abdülmecit zafer madalyalarının da sekiz köşeli olduğunu ve bayraktaki yıldızın farklı bir yıldız olması gerektiğini söylüyor, sekiz köşeli yıldızın yerine beş köşeli yıldız koyuyor. Şekil biliminde beş köşeli yıldızın anlamı ise "insan"dır. Nasıl mı? Ayağa kalkın, aynanın karşısına geçin. Bacaklarınızı yarım metre açın, kollarınızı da kaldırın... Yıldıza benzemiyor musunuz?

            İnsan ve Ay... Şimdi bayrağımızdan başka sizlere neyi anımsatıyor bu iki sözcük? Bana “insanoğlunun aya ilk ayak basışı”nı hatırlatıyor. Ay’a ilk kez Türkler mi ayak bastı? Ne yazık ki hayır. Biz ne yaptık elin adamları Ay’a kadar giderken? Biz bilimin parlak yolunda yolumuzu şaşırdık, kaldı ki Ay’ın yolunu bulabilelim. Biz bayrağımızı çerçeveletip duvara astık. Biz kutsallarımızı rafa kaldırdık. Karamsar olmayalım hemen. Ne mutlu bize, uyanıyoruz artık.

            Bizim bayrağımız şüphesiz dünyadaki en güzel bayraktır. Onun anlamı ve önemi bütün bayrakların üstündedir. Bakar mısın? Bir saniye gözlerini kapat ve bayrağımızı getir gözlerinin önüne. O bayraktaki yıldız sensin! Parlamak için daha ne kadar zaman kaybedeceksin?
                                                                              


REKLAMLAR


Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, sorucam@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır. Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.