Bakterilerin Gruplandırılması Konu Anlatımı


REKLAMLAR
Ekleyen: soruca | Okunma Sayısı: 1261

Bakterilerin Gruplandırılması

:

Mikroskoplarla incelenen bakteriler, değişik özellikleri bakımından araştırılmış ve dört özelliğe göre gruplandırılmıştır.

 

1-Şekillerine Göre Bakteriler-Yuvarlak ,Kıvrımsı ,Çubuksu ,Virgüle Benzeyen

2-Beslenmelerine Göre Bakteriler -Ototroflar ,Hetotroflar

3-Boyanmalarına Göre Bakteriler -Gram (+) pozitifler ,Gram (-) negatifler

4-Solunumlarına Göre Bakteriler -Zorunlu Anaeroblar ,Geçici Olanlar ,Zorunlu Aeroblar

 

Gram boyasıyla boyanarak, mikroskopta mavi-mor renkli görünenlere gram pozitif bakteriler denir. Gram negatifler ise, bu boyayla boyanmazlar. Bu farklılık çeper yapılarının özelliğinden kaynaklanır.

 

 


REKLAMLAR


Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, sorucam@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır. Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.